Konstrukce fotovoltaické elektrárny

Solární panely 

Nejvíce rozšířené solární panely v současné době jsou křemíkové. Rozdílným zpracováním křemíku lze vyrobit monokrystalické, polykrystalické a amorfní fotovoltaické články. V praxi používáme většinou polykrystalické panely. Tento fotovoltaický panel lépe vyrábí elektrickou energii i bez přímého osvícení na základě difúzního záření, které je v ČR převládající. Na plně jížní plochy s dobrým osvitem, zase navrhujeme monokrystalické fve panely. 

Používáme solární panely různých značek, např. JA Solar.

 Technický list

solární panely

 
 

fve střídače

Střídač neboli měnič FVE 

V solárních panelech je vyroben stejnosměrný proud, který se pro dodávku do sítě musí přeměnit na proud střídavý 230V / 400V, 50Hz. Tato konverze je zabezpečována v takzvaném střídači (měniči čili inventoru). Střídač je v podstatě řídící centrum celého systému a mimo konverze proudu je schopen podávat informace o vyrobené energii a provozních stavech. Střídač zároveň monitoruje a reguluje napájení sítě a v případě jakékoliv poruchy v přenosové soustavě automaticky odpojí solární generátor od sítě. Střídač může být vybavený displejem, který ukazuje aktuální údaje o činnosti systému, okamžitý výkon, napětí, energii vyprodukovanou systémem ve sledovaný den, celkovou vyprodukovanou energii, dobu práce systému, případně poruchu a příčinu poruchy. Střídač musí dodávat co nejvyšší výkon a typy, které nabízíme dosahují max. účinnosti až 98 %. Všechny hodnoty lze také zdarma sledovat pomocí internetu v PC, mobilu nebo tabletu. Záruka střídačů se pohybuje v rozmezí 5 - 20 let. 

Instalujeme, servisujeme pouze Fronius 1 f a 3 f jak pro FVE s bateriovým uložištěm Fronius Symo GEN 24 PlusFromius Primo GEN 24 Plus, tak střídače pro FVE bez bateriového uložiště - Fronius SymoFronius Primo.

 
 

Baterie

Díky bateriovému uložišti je možné přebytečnou energii solárního systému dočasně skladovat v akumulátoru. Výsledkem je maximální podíl vlastní spotřeby a maximální nezávislost v zásobování energií. Přebytek solárního proudu je tak možné využít v době neprobíhající nebo minimální výroby. Díky volitelné funkci nouzového napájení je možné zásobovat domácnost proudem i při výpadcích sítě. 

Instalujeme baterie BYD Premium HVM, které jsou kompatibilní s Fronius.

baterie

 
 

konstrukce fve
 

Konstrukce

Používáme konstrukci jak na ploché střechy, tak na střechy sedlové, popř. zemní instalace. Většinou od výrobců TRIC, K2.

 Konstrukce K2 Systems
 Konstrukce TRIC

Kabely

 Technický list

Konektory MC 4

 Technický list

 

Volitelné součásti

Fonius Smart Meter

Fronius Smart Meter je obousměrný elektroměr určený pro optimalizaci vlastní spotřeby, evidenci křivky zatížení a řízení různých toků energie. Díky vysoké přesnosti měření a rychlé komunikaci prostřednictvím rozhraní Modbus RTU je možné v případě omezení dodávek energie do sítě dosáhnout rychlejší a přesnější dynamické regulace než u elektroměrů S0.

V kombinaci s aplikací Fronius Solar.web nabízí Fronius Smart Meter přehledné zobrazení spotřeby vlastního proudu. V rámci řešení pro ukládání energie od společnosti Fronius je Smart Meter zárukou dokonale sladěného managementu jednotlivých toků energie, a tím také optimalizace celého energetického managementu. Fronius Smart Meter se dokonale hodí pro použití se střídači GEN 24 Plus a všemi střídači Fronius se zařízením Fronius Datamanager 2.0.

Fronius Ohmpilot

Fronius Ohmpilot je regulátor spotřeby, který využívá přebytečný fotovoltaický proud k přípravě teplé vody. Díky plynulé regulaci od 0 do 9 kW je možné přebytečný proud efektivně využívat a předávat jej spotřebičům v domácnosti. Fronius Ohmpilot se používá především k inteligentnímu řízení topných tyčí v bojlerech a zásobnících. Mezi další oblasti použití patří například infračervené topení nebo sušáky ručníků. U rodinného domu s průměrnou spotřebou teplé vody tak lze od dubna do října pokrýt převážnou spotřebu domácnosti fotovoltaickým proudem. Výsledkem je maximální vlastní spotřeba, snížení emisí CO2 domácnosti a šetření vlastního topného systému v letních měsících.

Fronius Wattpilot

Fronius Wattpilot je nabíječka pro elektromobily, která vždy nabíjí za nejnižší cenu. Lze ji totiž připojit nejen k vlastnímu fotovoltaickému systému pro nabíjení vlastní vyrobenou solární energií - v kombinaci s proměnlivými tarify za elektřinu Fronius Wattpilot vždy vyhledá a nabíjí za požadovanou nejnižší cenu.

Fronius Wattpilot je dostupný ve dvou variantách a výkonových třídách 11kW a 22 kW: Home – pevně přimontovaná nabíječka pro domácnost – a Go, přenosné řešení na cesty. Nabíječka se pohodlně ovládá pomocí aplikace Solar.wattpilot, prostřednictvím které lze také zvolit režim nabíjení Eco nebo Next Trip.